Bize Ulaşın:
+90 (542) 665 2554
+90 (850) 840 7519
+90 (850) 840 7519 Pzrtesi - Cmrtesi 08:00-18:00
info@dizaynsoft.net 7 / 24 Destek
Serdivan / SAKARYA İstiklal Mh. Çark Cd.
Fiyat Hesaplama
01 - Ocak

Saatlerde Teknoloji Dönüşümü

Aslında bu dönüşüm, 1972 yılında Hamilton Watch Company tarafından Pulsar Time Computer adında üretime başladığı dijital kol saati ile başlamıştı. Bu ürün ilk üretildiği yıllarda 2,100$'lık fiyatıyla bir Ford Pinto model arabadan daha pahalıydı. Şu anda kullanılan teknoloji, saati göstermenin ötesinde telefonlarla entegre bir biçimde, sağlıktan hava durumuna, sosyal medya kullanımından telefon görüşmelerine kadar çokça özellikle bütünleşip bize kolaylığı bir kol saatinde kullanmamızı sağlıyor.

 

Bu bağlamda başta Samsung, Apple gibi teknoloji firmalarının yanında gerçek anlamda saat markaları olan Tag Heuer, Frederique Constant, Casio kendi çizgi ve dizaynları ile bu dönüşümü uzaktan izlemek yerine çeşitli teknoloji markları ile ortaklık yaparak özel modeller üretmeye başladılar. Tag Heuer Google ve Intel ile yaptığı iş birliği neticesinde ürettiği Connected serisi, Frederique Constant Motion X teknolojisi ile ilk akıllı saat modeli olan Horological Smartwatch 'ı son olarak da Casio'nun 2015 yılından saat severlerin hizmetine sunduğu Casio Smart Outdoor Watch ile teknoloji markalarının aksine sürekli olarak bu yönde model üretecek noktada çalışmalara devam edeceği gözükmektedir. Bu markaları önümüzdeki dönemde diğer köklü markların da izleyeceği aşikardır. Bunun en önemli örneği Fossil Group'un giyilebilir teknoloji yatırımına 260 milyon $ ile Misfit şirketini satın alarak, ilk adımını atmasıdır. Çünkü gelişen teknoloji ile birlikte akıllı saat modellerine yatırım yapmayan kaybedecektir. Giyilebilir teknoloji artık yaşamımızda çok daha fazla yer edinecektir. 

 

Ülkemizde saat üretimi yapılmamaktadır. Kısmen duvar ve masa saati üretimi yapılıyor olsa da kendimize ait bir marka veya yedek parça üretimimiz bulunmamaktadır. Kaliteli Türk işçiliği ile birlikte şu an tüm dünyada 43 milyar $ civarında olan saat sektörünü uzaktan izlemeye devam etmek çok da akıl kârı gibi gözükmüyor. Şu anda 10 milyar $ civarı olan akıllı saat satış hacmi önümüzdeki yıllarda saat satışlarının önemli bir payı olacak. Teknolojinin getirdiklerini hesap ettiğimizde bu akıllı saatler için bir yazılım ve/veya OEM desteği konusunda çalışmalar yapılabilecek durumdadır. Bu fırsatı henüz daha başlangıç aşamasındayken yakalamak hem bize hem de ülkemize faydalı olacaktır.

 

Gelecek dönemde klasik saat anlayışı, değişen nesil ve teknoloji şartları ile artık sonsuz bir yapının içinde yer alan birer zaman göstericileri olarak adlandırılacaktır. Buna ilgisiz kalan firmaların gelecekte yer alamayacağı çok açıktır. Şimdi asıl soru bu fırtınaya ayak uydurmak mı yoksa teğet geçeceğine inanıp eski anlayış ile yola devam etmek mi? 

Teknoloji
Yorumlar
    Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Gönder

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • guvenlik

Sepet