Bize Ulaşın:
+90 (542) 665 2554
+90 (850) 840 7519
+90 (850) 840 7519 Pzrtesi - Cmrtesi 08:00-18:00
info@dizaynsoft.net 7 / 24 Destek
Serdivan / SAKARYA İstiklal Mh. Çark Cd.
Fiyat Hesaplama
01 - Ocak

Web Sitesinde Domain Adresinin Etkisi

İnternet üzerinde web sitesine ulaşmayı kolaylaştıran alan adı yani domain adresi, arama motorlarında web sitesinin ilk sıralarda çıkmasını sağlayarak firmayı rakiplerinin önüne geçirmektedir. Web siteleri yapılmadan önce mutlaka domain adreslerine karar verilmelidir. Domain adresi SEO açısından çok önemli olup, site içeriği ve anahtar kelimelerle uyumlu olmalıdır.

Örneğin web sitesinde organik gıdalar satılacaksa sitenin bir e ticaret sitesi olması ve organik gıdalar kelimesi ile ziyaretçilerin müşteriye ulaşması için www.organikgida.com gibi bir adresin seçilmesi gerekir. Bu tür bir domain adresi ürün ve hizmetlere ulaşmayı kolaylaştıracak ve satışları artmayı sağlayacaktır.
 
Domain adresi seçilirken nelere dikkat edilmeli?
 

Arama motorları dikkate alınmalı: Türkiye’de yapılan araştırmalara göre en fazla tercih edilen arama motoru yüzde 96 ile Google’dır. Google arama motorunda web sayfasının üst sıralarda çıkması ürün ve hizmetlerle ilgili kelimelerin domain adresinde geçmesi ile mümkündür. Çünkü arama motorları aranan kelimeleri ilk olarak site içinde, başlıkta ve domain adresinde arayarak ekrana yansıtmaktadır.

 

Hafızalarda yer edici ve kolay olmalıdır: Anahtar kelime olarak akılda kalıcı ve kolay kelimelerin seçilmesi gerekmektedir. Kelime sayısı ne kadar az olursa o kadar etkili sonuç alınabilir. Bazı domain adreslerinde hiç anahtar kelime olmamasına rağmen akılda kalıcılığı iyi kelimelerden oluşması nedeni ile markalaşan adresler bulunmaktadır.

 

Bulunulan kültür ve coğrafyaya uygun olmalıdır: Yerel bir sitenin domain adresi il adı veya hizmeti belirten tek bir kelimeden oluşabilir. Hakaret içeren çağrışımlar yapmayan, akılda kalıcı ve özgün isimler tercih edilmelidir.

 

Doğru uzantılar tercih edilmelidir: Anahtar kelime ve hizmete uygun olarak belirlenen domain adreslerinin uzantıları hafızalarda yer edici com, net veya org gibi uzantılardan oluşması markalaşmayı daha da kolaylaştıracaktır.

 

Firmanın alan adını seçerken, hizmet alanına veya kurumsal kimliğine göre seçip seçmeyeceğine öncelikle karar vermesi gerekmektedir. Verilecek olan hizmete göre seçilen domain adreslerinin SEO açısından arama motorlarında web sitesinin ilk sıralarda çıkmasına katkısı büyüktür. Örnek olarak ikinci el otomobil satacak olan bir firmanın ikincieloto.com gibi bir ismi tercih etmesi aramalarda şansını arttıracaktır. Web siteleri firmaların internetteki aynası gibidir. Domain adresleri de bu aynanın en etkili parçasıdır.

 

 

Web Tasarım
Yorumlar
    Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Gönder

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  • guvenlik

Sepet